З історії культури села

Картинки по запросу книгаЯк і в кожному селі, центрами розвитку культури є школа, сільська бібліотека та Дім культури. Спогади ветерана бібліотечної роботи Мудряк В. В.  про організацію бібліотеки в нашому селі відносяться к 50 рокам ХХ ст.

З початку бібліотека розташувалась в домі священика. Завідувачами бібліотеки були Паламар Ольга, уродженця с. Рингач, Тетелюк Любов Феодосіївна.

Перша запис в інвентарній книзі зроблена у 1967 р. ( до 1967 р. облікових документів не виявлено).

У 1959 р. було прийнята Постанова ЦК КПРС „Про стан та заходи щодо поліпшення бібліотечної справи в країні”, у який була поставлена завдання – довести бібліотечну книгу до кожної сім’ї.

В результаті бібліотека перейшла у нове приміщення жилого дома, збагачувався  книжний фонд.

У 1962 р. бібліотеку очолює дипломований спеціаліст Мудряк Валентина Порфирівна. На початку її роботи фонд бібліотеки складав 10.000

книг.

З 1972 р. починає працювати і Капрош Катерина Миколаївна.

У 1976 р. бібліотека стає філіалом Центральної системи.

В період роботи Валентини Василівни та Катерини Миколаївни бібліотека поміняла своє місце розташування декілька раз: з жилого дома перейшла у пристрій до сільського клуба, потім у 1992 р. у будівлі сільської ради.

У 60 – 80 рр. бібліотека користувалась популярністю у жителів села.

В радянські часи бібліотека приймала участь в ідеологічне життя суспільства, проводила роботу щодо формування марксистсько – ленінського світогляду, сприяла гармонійному розвитку особистості.

Бібліотека вела активну пропаганду рішень з’їздів партій і інших документів партії і уряду, пояснювали зовнішню та внутрішню політику Радянського Союзу. Вела роботу щодо естетичного виховання.

Вона була в центрі всіх подій: виступ агітбригад, тематичні вечори, агітаційна робота у колгоспі.

Бібліотека завжди була другом дітей. Неодноразово спільно зі школою провела необхідну роботу щодо охоплення дітей книгами.

Робота Малинівської сільської бібліотеки у 1962 – 1993 рр. ( зав. бібліотекою В.В. Мудряк, бібліотекар К.М. Капрош) неодноразово була відзначена грамотами, дипломами та червоними вимпелами районного та обласного відділів культури. У 1970 р. бібліотеці нашого села присвоїли звання культурно – освітньої установи відмінної роботи. Валентина Василівна та Катерина Миколаївна нагороджені медаллю „Ветеран труда”.

На протязі наступних 20 років спостерігається текучість бібліотечних кадрів та відсутність дипломованих спеціалістів. Так, за цій період в нашому селі завідувачами бібліотеки працювали: Чеснакова Ніна Порфирівна, Бернік Ганна Порфирівна, Сандуляк Ганна Іванівна, Георгіца Олеся Олександрівна.

Бібліотека вижила розпад Союзу, політичну та економічну плутанину. Діє як філіал Центральної районної бібліотеки. Зона обслуговування – с.Малинівка, де проживають 1346 жителів, з них читачів – 620 ( серед них: учнів – 150, молодь – 115.) Ії вже 4 роки очолює Капрош Зоря Михайлівна. Сьогодні до послугу читачів 6500 примірників.

Бібліотека веде роботу з відновлення обрядів, старовинних свят. Підтримує тісний контакт зі школою. Спільно проводяться літературні вечори, презентації книг місцевих авторів, конкурси, вікторини.

В післявоєнні роки на зміну старих форм проведення дозвілля прийшла клубна робота, що була пов’язана з кіно, художньою самодіяльністю, книгою.

Зі спогадів ветерана клубної роботи в с. Малинівка Мудряка Лазаря Павловича сільський клуб був заснований у 1944 р. Він розташувався у будівлі молитовного дома християн – євангельських баптистів                                            до 1990 р.

До 1950 р. завідувачами сільським клубом були Бернік Михайло Мардарович та Сикора Лариса Петрівна. З 1950 р. завідувачем клуба стає дипломований спеціаліст Мудряк Лазар Павлович.

У радянські часи клуб був основою у роботі партійних організацій, центром масово – політичної роботи.

Основним змістом його діяльності було роз’яснення рішення з’їздів партії, постанов Радянського уряду та партії, пропаганда внутрішньої та зовнішньої політики КП, радянського способу життя, досягнень народного господарства, науки і техніки. Для цього широко використовувались лекторії, кіно лекторії, тематичні вечора, присвячені радянським святам,  ушанування передовиків сільського господарства, трудових династій, ветеранів війни, труда. Однією з основних направлень клубної роботи було і є розвиток народної творчості, підвищення ідейно – художнього репертуару, виконавчої майстерності.

Мудряку Лазарю Павловичу, який клубній роботі віддав 36 років свого життя, вдалось досягти немалих успіхів в роботі. Неодноразово агітбригади під керівництвом Лазаря Павловича успішно виступали на районних та обласних конкурсах. Про це говорять грамоти 1956 р., 1959 р., 1964 р., 1978 р. Також , агітбригада колгоспу „Дружба народів” ( керівник Мудряк Л.П.) стала лауреатом республіканського конкурсу, присвячений 50 – річчю радянського Союзу ( 1972 р.), агітбригада 1978 р. – переможцем у районному конкурсі агітбригад. Підтвердженням цього є грамоти, срібна медаль та фотографії.

Лазар Павлович був вмілим організатором. Він зумів об’єднати всіх аматорів, учнівського та вчительського колективів на участь у художній самодіяльності. Колектив художньої самодіяльності села не один раз був відзначеним грамотами районного відділу культури та райкому партії(1966 р., 1972 р.).

Клуб з’єднував молодь. Найбільшу роль в цьому зіграли молодіжні вечори відпочинку і вечори танців.

Малинівчани середніх років відвідували клуб тільки коли були збори, концерти, постанови, коли демонструвались кінофільми.

У 50 – 60 рр. ХХ ст. і молодь, і стар проявляли особливий інтерес до перегляду кінофільмів у кінотеатрах, сільських клубах. Цю роботу в нашому клубі вели кіномеханіки Пую Василь, Рябко Василь ( уродженці с. Динівці ).

Економічна та політична безглуздя клали свій відбиток на розвиток клубної роботи в селі. З 1990 р. на протязі більш чим 10 років клуб не мав свого приміщення, так як будинок став знову молитовним домом християн – євангельських баптистів. Новий будинок культури почали будувати у 90 – х роках ХХ ст. До цих пір не зданий в експлуатацію.

З 1987 р. завідувачами клубом працювали Руссу Андрій Миколайович

( 1987 – 1997 рр.), Мудряк Іван Дмитрович ( 2000 – 2009 рр.), Мунтян Костянтин   (2010 – 2011 рр.).

 

 

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.